Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim

TEATR

Miejski Ośrodek Kultury Konstantynowie Łódzkim zrealizował projekt pn.:„XXIII Przegląd Przedstawień Teatralnych z edukacji ekologicznej  obejmujący problematykę zanieczyszczenia powietrza oraz ich szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi „Torowisko 2016”  skierowany do mieszkańców województwa łódzkiego”, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W dniach 23-25.05.2016r. odbył się Przegląd Przedstawień Teatralnych o tematyce ekologicznej „Torowisko 2016”. Na scenie oglądaliśmy 15 przedstawień  w wykonaniu konstantynowskich przedszkolaków, uczniów oraz grup teatralnych z Wieruszowa, Pabianic i Lutomierska. Uczestnicy Przeglądu (190 osób)  w swoich spektaklach poruszali się w obrębie „podróży” – ekologicznych i chroniących powietrze, a nagrodami były tekturowe, pacynkowe teatrzyki  oraz wykonane z naturalnych surowców kredki i artykuły piśmiennicze. Nagrodą dla wszystkich aktorów był spektakl „Piraci Kapitana Haka – ekologiczna podróż dookoła świata” w wykonaniu Teatru Piccolo. Młodzi uczestnicy Przeglądu mieli także niepowtarzalną okazję podróżowania zabytkowym tramwajem. 

W ramach zadania odbył się również cykl warsztatów ekologicznych, prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" w Łodzi.  Na warsztaty zaprosiliśmy wszystkich małych aktorów XXIII Przeglądu Teatralnego. Poprzez wykorzystanie technik twórczego myślenia, zabawę,  zajęcia ruchowe i plastyczne, dzieci mogły zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czy powietrze można zamknąć?  Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Na prostych przykładach zapoznały się z problematyką zanieczyszczenia powietrza oraz jego szkodliwego oddziaływania  na zdrowie ludzi. Uczestnicy uporządkowali również wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej. Uczniowie uświadomili sobie konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby, aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

W dawne czasy komunikacji przeniósł nas Pan Tomasz Adamkiewicz z Klubu Miłośników starych Tramwajów w Łodzi podczas  zorganizowanych wycieczek do nieczynnej zajezdni tramwajowej w Brusie.  Grupy Teatralne uczestniczyły w wykładach oraz  zwiedzały zabytkowy tabor tramwajowy. 

Całkowity koszt zadania 12.200,00 zł, wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi 10.300,00 zł.   

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi  

 www.zainwestujwekologie.pl