Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim

TEATR

17 maja Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim rozpoczął teatralną część II Festiwalu Sztuk Niezbędnych „TOROWISKO 2017”. Inauguracyjnym spektaklem była "Karczma pod białym łabędziem" w wykonaniu Teatru ANIMAGIA. Alegoryczna opowieść o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku. Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a przedstawiający obłąkaną markietankę – furię w woalu z dymu i sadzy na tle płonącego krajobrazu, która zmierza w szaleńczym marszu przez pobojowisko w piekielną czeluść. Teatr ANIMAGIA jest teatrem autorskim Krystyny i Michała Zaskórskich. Podstawowym środkiem wyrazu jest obraz budowany za pomocą form plastycznych, przestrzeni i światła, a także ciała aktora zakrytego kostiumem i maską. Twórcy teatru zrezygnowali ze słowa, a językiem wypowiedzi uczynili znak plastyczny, ruch ciała i gest aktora. Teatr ANIMAGIA brał udział i był nagradzany na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, np.: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, Ogólnopolski Przegląd Teatralny w Szczecinie KONTRAPUNKT, także prezentował się na festiwalach ulicznych w Gdańsku (FETA) i Poznaniu (MALTA). Gościł w Warszawie na zaproszenie Teatru Narodowego oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Dwukrotnie był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1998 został laureatem "Złotej Maski".

W dniach 18-19 maja 2017r. odbył się XXIV Przegląd Przedszkolnych i Szkolnych Przedstawień Teatralnych. W ciągu dwóch dni oglądaliśmy zmagania najmłodszych aktorów w Przeglądzie. Było niezwykle kolorowo, muzycznie i wesoło. Niezwykle uzdolnione dzieci przenosiły widzów w świat bajek, cyrku, dziecięcej wyobraźni i podróży. Dziękujemy placówkom oraz wychowawcom za przygotowanie spektakli:

 

 • Państwowe Przedszkole nr 1 „Europę zwiedzić czas” (Justyna Waberska, Danuta Franciszkowska, Magdalena Kolasa, Aneta Kucharska)
 • Państwowe Przedszkole nr 2 „Spotkajmy się w cyrku” (Jolanta Rzetelska, Paulina Wolińska)
 • Oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 5 - „Podróże w dziecięcych marzeniach” (Katarzyna Wybrańska, Kinga Szymczak)
 • Niepubliczne Przedszkole „Barwne Dzieci” - „Podróż Pazia” (Marta Serwacińska, Małgorzata Zasiadczyk)
 • Niepubliczne Przedszkole „Pokaż Świat” - „Wycieczka w świat ekologii” (Iwona Dębowska, Edyta Kuklis)
 • Niepubliczne Przedszkole „Magnolki” - „Kraje wokół nas” (Anna Grzelak, Magdalena Pietrzak)
 • Szkoła Podstawowa nr 2 – „Wystarczy uśmiech” (Anna Ludwisiak)
 • Szkoła Podstawowa nr 2 – „Podróż do krainy bajek” (Beata Bujnowicz)
 • Szkoła Podstawowa nr 1 – „Rejs dookoła świata” (Ewelina Fortuna, Monika Szynke)
 • Szkoła Podstawowa nr 5 – „Wyobraźnia” (Lidia Karasińska)
 • Gimnazjum nr 1 – „Epokowy  zawrót głowy”

​​Jury w składzie: Masza Bogucka, Ewa Jabłońska, Witold Pietkiewicz oraz Mariusz Augustyniak przyznało wyróżnienia aktorom. Finał Przeglądu i wręczenie nagród odbył się 1 czerwca na Pl.Kościuszki w Konstantynów Łódzki

XXIV Przegląd Przedszkolnych i Szkolnych Przedstawień Teatralnych

Utworzono dnia 16.10.2017, 11:29