Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim

Ludowy Zespół Niesięcin w Oleśnicy 2017

Utworzono dnia 16.10.2017, 11:57

LUDOWY ZESPÓŁ „NIESIĘCIN” W GMINIE OLEŚNICA
W niedzielę 02.04.2017 r. w świetlicy wiejskiej we Wszechświętem odbył się XX Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek”.
W tym roku gościem specjalnym „Kogutka” był Ludowy Zespół „Niesięcin” z Konstantynowa Łódzkiego, który przyjechał na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnicy. Przeglądowi towarzyszyły warsztaty i kiermasz wielkanocny. Licznie przybyli goście mogli podziwiać m.in.: kartki, stroiki, pisanki, wykonywane różnymi metodami plastycznymi, skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych lub wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez rękodzielników. Panie z „Niesięcina” zaprezentowały palmy wielkanocne oraz kwiaty z bibuły. Nieodłącznym elementem „Kogutka” są również występy artystyczne zespołów i grup teatralnych, których repertuar nawiązywał do wiosennych motywów ludowych oraz symboli i obrzędów, towarzyszących najstarszym świętom, obchodzonym w naszym kraju.
Ludowy Zespół „Niesięcin” na czele z Panią Krystyną Urbańczyk przedstawił widowisko obrzędowe pt. „Z kogutkiem i gaikiem po dyngusie”. Grupie akompaniował Pan Krzysztof Turała. Niedzielne prezentacje poprzedziło sobotnie spotkanie w Gminnej Izbie Pamięci w Boguszycach, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, członkowie Zespołu Śpiewaczego „Boguszyczanie” oraz goście z Konstantynowa Łódzkiego. Ludowy Zespół „Niesięcin” oraz członków Kabaretu „Kram” ugoszczono iście po królewsku, a wspólnym śpiewom nie było końca. Wymiana kulturalna pomiędzy MOK w Konstantynowie Łódzkim a GOK w Oleśnicy zaowocuje przyjazdem Zespołu Śpiewaczego „Boguszyczanie”.