Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim

Wystawa Agnieszki Andruszkiewicz i Svitlany Khadzhynov PAPIER ŁĄCZY

Wystawa PAPIER ŁĄCZY

Agnieszka Andruszkiewicz

Svitlana Khadzhynova

PAPIER ŁĄCZY – nie tylko materię, ale także ludzi!

31 stycznia br. w Galerii OGRÓD SZTUKI w Konstantynowie Łódzkim odbył się wernisaż PAPIER ŁĄCZY. Autorkami oryginalnych prac z papieru były Agnieszka Andruszkiewicz i Svitlana Khadzhynova. Obydwie artystki jak same mówią połączył papier, materia w swej strukturze niezwykle delikatna i subtelna. Jest to ich kolejna czwarta już prezentacja (pierwsza odbyła się w 2004 r. w Bibliotece Chemicznej Politechniki Łódzkiej). Kolekcja, którą można podziwiać w galerii to prace z papieru czerpanego, płaskorzeźby z papieru, a także rzeźby. Svitlana Khadzhynova mówi o swoich kompozycjach, że „same chciały się pokazać” i do ich „narodzin” doszło spontanicznie, bez zbędnych przemyśleń, niejako samoistnie. W swoich bardzo osobistych  wypowiedziach czuć ducha sentymentalnych uniesień artystki, które można odczytać w takich pracach, jak: BŁONIE, WYSZYWANKI MOJEJ MAMY, LATAJĄCE RYBY, JABŁKO DLA ADAMA. Agnieszka Andruszkiewicz zaprezentowała wielkoformatowe prace z papieru nawiązujące do stylu OTICAL ART., które brały udział w MIĘDZYNARODOWYM TRIENNALE TKANINY zorganizowanym przez Centralne Muzeum  Włókiennictwa w Łodzi w 2013 roku.  Ciekawą formę stanowią prezentowane małe miniaturowe kompozycje z barwionego papieru czerpanego, tworzące jeden obraz. Również wykorzystywane przez artystkę bibułki tytoniowe ŚLIMACZKI, DYMKI,  nabierają innego wymiaru stając się zapisem myśli, bądź możliwości zaistnienia w świecie twórców, codziennym, a także przemysłowym. W swych skomplikowanych, rytmicznych układach obraz staje się transpozycją rzeczywistości. I jeszcze urokliwe, sentymentalne OKNA z papieru czerpanego, które są same w sobie symbolem otwartości. Obcowanie z papierem i dzielenie się nim to najpiękniejsze, co możemy przeżyć, odczuć i …

Papier łączy…, i jest to jak mówi Pani Agnieszka Andruszkiewicz, jak najbardziej poprawne i potwierdzone przeze mnie. Papier jako wspólny materiał łączy artystów w grupy / stowarzyszenia, które wybrały go sobie za medium  dla swojej twórczości, stając się polem, na którym spotykają się różni ludzie w różnym, czasem, celu, ale ten wspólny mianownik daje im sieć połączeń ze sobą. Jest materiałem, nad którym pochylają się i  który zatrzymuje ich w biegu, bo dzięki niemu mogą uspokoić swoje myśli, poprzez niego mogą połączyć się z  czymś niematerialnym. Samo działanie w tej materii już daje ogromną przyjemność. Zatem nie dziwię się, że tak wiele osób sięga podczas swojej twórczości po to medium i próbuje wejść w relację z papierem, gdyż x umożliwia on budowanie przestrzeni, a, między innymi, poprzez swoją różnorodność daje nieograniczone możliwości.

Papier łączy...., tak, łączy to, co rozerwane, to, co zagubione, poplątane, łączy w pewne struktury, nadając, im kształt i tożsamość. 

Wystawa potrwa do 31 marca 2019 r.

ZAPRASZAMY!

 

Fotorelacja z wernisażu w dniu 31 stycznia 2019

Utworzono dnia 01.02.2019, 22:31

ZAŁĄCZNIKI:

								

Folder Wystawy PAPIER ŁĄCZY_2019

Utworzono dnia 01.02.2019, 22:44