2007 i 2009  “Fińsko – Polski tydzień muzyki” 

Projekty w 2007 i 2009r. zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”. Ich celem było kreowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju, promowanie kultury polskiej w UE, kształtowanie dobrych relacji w fińsko-polskich stosunkach międzyludzkich. Programy Muzycznych Tygodni w Finlandii składały się ze wspólnych, polsko-fińskich warsztatów muzycznych, tanecznych oraz koncertów. Mimo barier językowych grupa z Polski mogła spotkać się z Finami w wielu wspólnych sytuacjach. Wspólne posiłki, sauna party, wspólne próby i występy. Zainteresowanie polską kulturą i Polską jako krajem turystycznym niezmiernie wzrosło. W 2007r. w realizacji zadań brały udział: Chór Cantores Misericordiae Dei, Kapela Podwórkowa „Konstantynowiacy” oraz Zespół Tańca Ludowego „Harnam”. W ramach zadania koncerty odbywały się w centrum szkolnym w Korpilahti, muzeum Sauny w Murame czy kościele ewangelicko-augsburski. Występy były zorganizowane dla lokalnych społeczności, które po raz pierwszy miały możliwość zetknąć się z kulturą polską. Chór Cantores Misericordiae Dei wystąpił również w kościele w Rydze dla polsko-łotewskiej widowni. Koncert finałowy odbył się na Festiwalu w Korpilahti. Byliśmy pierwszą zagraniczną grupą zaproszoną na Festiwal, który odbywa się raz na 5 lat.

W 2009r. kontynuacja rozpoczętej w 2007r. wymiany kulturalnej z fińskim Korpilahti, została poszerzona o Jyväskylä, 85 tysięczne, dziewiąte co do wielkości miasto Finlandii. Chór Cantores Misericordiae Dei zaśpiewał w katedrze wileńskiej, w kaplicy św. Kazimierza i przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Drugim przystankiem była stolica Estonii Tallin. Zaśpiewaliśmy w amfiteatrze – miejscu, w którym odbywają się największe imprezy muzyczne Estonii – Święto Pieśni – w ostatnim wzięło udział ponad 30.000 śpiewających osób. Artystyczna delegacja Konstantynowa (Chór Cantores Misericordiae Dei, Kapela Podwórkowa Konstantynowiacy oraz Młodzieżowy Ludowy Zespół Taneczny „Niesięcin”) przekroczyła kolo podbiegunowe w Rovaniemi, oczywiście śpiewająco – budząc wielkie zainteresowanie turystów.

W biurze Św. Mikołaja cała grupa wykonała trzy tradycyjne kolędy polskie, po czym pojechaliśmy na północ – do Laponii.

W sumie w Finlandii zagraliśmy 12 koncertów. Podczas warsztatów uczyliśmy się fińskich piosenek i tańców, a Finowie polskich.

Spotkania z różnymi środowiskami oraz wspólne warsztaty i koncerty umożliwiły poznanie bogactwa kulturowego obu narodów.

Dzięki wizycie społeczność Fińska poznała polską kulturę poprzez narodowe tańce polskie tj. kujawiak, polonez, (pokazy dla publiczności oraz wspólne warsztaty taneczne, podczas których fińscy tancerze uczyli się polskich tańców). Podczas koncertów w wykonaniu chóru i kapeli, społeczność zaznajomiła się z polskimi tradycjami, obrzędami,  wysłuchując utworów ludowych. Osoby związane z muzyką brały udział w warsztatach prowadzonych przez polską dyrygent, ucząc się polskich piosenek.

W 2008r. z ogromną przyjemnością nasze miasto Konstantynów, w dniach 5 – 10 września gościło 40 osobową grupę artystów z Finlandii. W ramach wymiany kulturowej  w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie wystąpili: Korpilahden Pelimannit Folk Music Group, Kiiri Folk Music Group, Korpilahden Pikkupelimannit Folk Music Group, ISOT Folk Dance Ensemble

koordynator zadania: Mariusz Augustyniak