Wspólnie z partnerami z Włoch, Łotwy i Turcji dążylismy do osiągnięcia celu projektu: zebrania informacji o obrzędach i obchodach dotyczących zjawisk przesilenia i równonocy w różnych krajach Europy. Zwiększać świadomość w społeczności europejskiej o naszej wspólnej przeszłości, łączących nas  elementach obrzędowości, powodach dla których te obchody są ważne. Działania projektu mają prowadzić nas również do promocji twórczości, innowacji i wykorzystania ICT w edukacji dorosłych i wspierania koncepcji europejskiej tożsamości.

Program „Grundtvig” dotyczy ogólnej niezawodowej edukacji osób dorosłych i skierowany jest do organizacji działających w obszarze szeroko rozumianej edukacji dorosłych, ich słuchaczy i pracowników.

 

Wizyta przygotowawcza – Konstantynów Łódzki, Polska 3-8.11.2012 

Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w kraju koordynatora projektu.W spotkaniu wzięli udział Krajowi Koordynatorzy Projektu oraz przedstawiciele instytucji partnerskich: Turcja – Szkoła z Menderes, Włochy – Palermo, Sycylia – Stowarzyszenie Progresso per L’Europa, Polska, Miejski Ośrodek Kultury Konstantynowie Łódzkim, Aleksandra Lobka, Mariusz Augustyniak. Głównym założeniem spotkania było wzajemne poznanie się partnerów. W tym celu zostały przedstawione prezentacje na temat działalności poszczególnych partnerów, omówiono założenia, cele projektu oraz planowane działania. Ustalono terminy i daty oraz miejsca kolejnych spotkań w ramach projektu oraz propozycje działań lokalnych.Podczas spotkania ustalono sposoby komunikacji pomiędzy parterami oraz promocji działań związanych z realizacją projektu i osiąganych rezultatów.  Partnerzy z Turcji, Italii i Polski odwiedzili wiele ważnych dla historii oraz kultury Łodzi – stolicy regionu m.in. Muzeum Miasta Łodzi oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa. Spotkali się z przedstawicielami Samorządu Lokalnego, Łódzkiego Domu Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Kultury Konstantynowie Łódzkim – gospodarzami spotkania. Odbył się kurs językowy – uczestnicy wymienili się podstawowymi zwrotami grzecznościowymi w swoich językach. Uczestniczyliśmy w koncercie muzyki filmowej w jazzowych aranżacjach.

15 listopada otrzymaliśmy bardzo ważną oraz radosną wiadomość, Partner z Łotwy dołącza do projektu

Palermo, Sycylia 19-23.03.2013 i 04.2014

Grupa z Konstantynowa Łódzkiego wzięła udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu Projektu Partnerskiego Grundtviga Po raz pierwszy spotkaliśmy się w pełnym składzie organizacji partnerskich z: Łotwy, Italii, Polski, Turcji. Większość czasu spędziliśmy w stolicy Sycylii – Palermo  podziwiając piękno tego regionu. Niezwykłe zabytki, przyrodę, blaski i cienie życia na południu Italii, wreszcie rozmowy przy wspólnym stole, gdzie spotykały się  w jedności różne narody, kultury i religie.

Jednym z punktów wizyty był wyjazd do niezwykle malowniczej miejscowości Prizzi, gdzie zapoznaliśmy się z historią wyspy  odwiedzając Muzeum Archeologiczne oraz stanem obecnym w czasie spotkania z burmistrzem i sekretarzem miasta. Poznaliśmy pochodzenie najstarszego obrzędu wywodzącego się z teatru antycznego „U Ballu Diavuli”.

Izmir, Turcja 3-8.06.2013 

Tym razem spotkaliśmy się w Turcji. Krótkim przystankiem był Istambuł – miasto na styku kultur. Miasto, w którym zaczyna się świat muzułmański. Most Galata i Yeni Camii czyli Nowy Meczet to pierwsze odwiedzone przez nas miejsca. Nieco przez przypadek znaleźliśmy się także w centrum społecznego oporu,  mającego tak inny dla nas wizerunek.  Walki z policją na placu Taksim to jedno, natomiast poparcie wyrażane przez dźwięk gwizdków, klaksonów, uderzanie w garnki przez mieszkańców oraz oklaski przechodniów to zupełnie inny wymiar buntu.  Błękitny Meczet, Cisterna Basislica, Bazary i widok z wieży Galata to tylko przedsmak tego leżącego na granicy Europy i Azji miasta. Istambuł to tygiel, religii, kultur, smaków,  zapachów i obrazów. To niesamowity impuls uderzający z częstotliwością milionów serc. Kolejne dni to spotkanie z partnerami z Turcji, Italii i Łotwy w Izmirze. Projekt nabrał tempa, tak jak nasza wizyta. W programie znalazły się: odwiedziny w Centrum Edukacyjnym w Menderes, spotkanie z merem, kurtuazyjna wymiana pamiątek, prezentacja regionu  naszych gospodarzy oraz wizyta na wystawie związanej z aktywnością plastyczną społeczności lokalnej.

Niezwykle gościnni przyjaciele z Turcji chcieli pokazać nam tak wiele jak było to możliwe w tak krótkim czasie, w związku z tym nasze dni były niezwykle bogate w doznania …i kilometry. Odwiedziny w uroczym,  kameralnym meczecie,  Efez – niezwykłe wykopalisko pozwalające wyobrazić sobie potęgę tego starożytnego miasta. Krótki występ wokalny w antycznym amfiteatrze dla azjatyckiej publiczności pozwolił nam poczuć atmosferę i akustykę tego miejsca.

Po krótkim odpoczynku na plaży znaleźliśmy się w Centrum Kultury w Menderes na koncercie grup muzycznych i tanecznych reprezentujących folklor turecki. Zobaczyliśmy również Stary Izmir – wąskie uliczki, meczety wciśnięte pomiędzy zamieszkałe domy, niezwykły klimat handlowych historycznych dzielnic. Dzięki naszym tureckim partnerom:  Metinowi i Orcanowi dane nam było poznać smaki i zapachy tej społeczności. Pięciokrotne nawoływania Muezina to nieodłączny dźwięk wybijający się ponad miejski gwar.

Spotkania i długie rozmowy koordynatorów projektu i uczestników spotkania wciąż uświadamiają nam odmienność ale też wspólną tożsamość. Dzięki tej wizycie Turcja – tak bardzo zakorzeniona   w europejskiej świadomości i historii ukazała naszym oczom zupełnie nowe oblicze. Nasza współpraca z każdym kolejnym spotkaniem staje się coraz wartościowsza, głębsza i wydaje mi się, że zataczająca coraz szersze kręgi – wykraczające nawet poza projekt.

Valmiera, Ryga – Łotwa 8-13.08.2013 

Ukryta wśród lasów urocza Valmiera przywitała nas bardzo ciepło. Już pierwszy spacer był zaskakujący…na deptaku, zaimprowizowana scena stała się miejscem prezentacji muzycznych każdej z grup. Gospodarze zadbali o to, by przekazać nam jak najwięcej informacji o kulturze i historii miejsca, w którym byliśmy.

 Udział w średniowiecznym jarmarku, w dorocznym święcie miasta pokazał nam różnorodne oblicza Valmiery. Solveiga i Agnese – łotewskie koordynatorki prowadziły nasze zajęcia a także spotkania z burmistrzem oraz dyrekcją domu kultury. Przystankiem w drodze do domu były jeszcze: skansen oraz Ryga – ze swoją niezwykłą, piękną starówką. Znów wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Dziękujemy

Konstantynów Łódzki – Polska 26-30.05.2014 

Nasze ostatnie spotkanie odbyło się w Polsce. Po raz drugi odwiedziliśmy Konstantynów Łódzki. Dla partnera Łotewskiego była to pierwsza wizyta w tym mieście. Skupiliśmy się na analizie i podsumowaniu naszych dotychczasowych wspólnych działań. 6 wizyt partnerskich bardzo zbliżyło uczestników z 4 krajów, organizacje z projektu partnerskiego Grundtviga stały się partnerami także na innych polach aktywności europejskiej. Dzięki naszym działaniom wiele osób otrzymało  możliwość wyjazdu za granicę, skonfrontowanie jakości życia w różnych krajach. Mimo dzielących nas kilometrów rozwinęły się przyjaźnie. Uczestnicy spotkania partnerskiego zostali zaproszeni do burmistrza miasta, usłyszeli o realizacji oraz zobaczyli zrewitalizowane centrum miasta z zabytkowym tramwajem.  Odwiedzili również dwa bardzo ważne zakłady produkcyjne i spotkali się z przedstawicielami Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Wzięli także udział w warsztatach wokalnych i koncercie finałowym V Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczny Środek Europy”. Na kolacji pożegnalnej spotkali się z polskimi uczestnikami poprzednich wizyt. Wspomnieniom, wspólnym śpiewom i rozmowom nie było końca. Trudno było się rozstać. To wielki żal, że projekt dobiega końca. Wzajemne zaproszenia i plany kolejnych działań pokazują jak ważny to był projekt dla jego uczestników.

Międzynarodowy koordynator: Polska – Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim

Koordynacja zadania: Mariusz Augustyniak