Na scenie oglądaliśmy 15 przedstawień w wykonaniu konstantynowskich przedszkolaków, uczniów oraz grup teatralnych z Wieruszowa, Pabianic i Lutomierska.
Uczestnicy Przeglądu (190 osób) w swoich spektaklach poruszali się w obrębie „podróży” – ekologicznych i chroniących powietrze,
a nagrodami były tekturowe, pacynkowe teatrzyki oraz wykonane z naturalnych surowców kredki i artykuły piśmiennicze. Nagrodą dla wszystkich aktorów był spektakl „Piraci Kapitana Haka – ekologiczna podróż dookoła świata” w wykonaniu Teatru Piccolo. Młodzi uczestnicy Przeglądu mieli także niepowtarzalną okazję podróżowania zabytkowym tramwajem.
W ramach zadania odbył się również cykl warsztatów ekologicznych, prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła” w Łodzi. Na warsztaty zaprosiliśmy wszystkich małych aktorów XXIII Przeglądu Teatralnego. Poprzez wykorzystanie technik twórczego myślenia, zabawę, zajęcia ruchowe i plastyczne, dzieci mogły zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Na prostych przykładach zapoznały się z problematyką zanieczyszczenia powietrza oraz jego szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi. Uczestnicy uporządkowali również wiedzę na temat odnawialnych
i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej. Uczniowie uświadomili sobie konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby, aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.
W dawne czasy komunikacji przeniósł nas Pan Tomasz Adamkiewicz z Klubu Miłośników starych Tramwajów w Łodzi podczas zorganizowanych wycieczek do nieczynnej zajezdni tramwajowej w Brusie. Grupy Teatralne uczestniczyły w wykładach oraz zwiedzały zabytkowy tabor tramwajowy.
Całkowity koszt zadania 12.200,00 zł, wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi 10.300,00 zł.
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Koordynator zadania: Aleksandra Lobka