Zadanie miało na celu upowszechnić i utrwalić kulturę regionalną reprezentowaną przez Ludowy Zespół Śpiewaczy “Niesięcin”. Powstał on w 1993r. w związku z organizacją I Dożynek Miejskich w Konstantynowie Łódzkim. Wywodzi się z Koła Gospodyń Wiejskich „Niesięcin” w Konstantynowie Łódzkim. Założycielką i kierownikiem Zespołu jest emerytowana nauczycielka p. Anna Krystyna Urbańczyk. W repertuarze Ludowego Zespołu „Niesięcin” znajdują się przyśpiewki biesiadne, strażackie, patriotyczne i żołnierskie oraz kościelne, ale zasadniczą część stanowią piosenki ludowe, obrzędy i zwyczaje naszego regionu. Zespół prowadzi aktywną działalność na terenie miasta Konstantynowa Łódzkiego i województwa łódzkiego. Ponadto Zespół wykonuje prace w dziedzinie ludowej plastyki papierowej, tworząc kwiaty, wycinanki, pająki, ozdoby choinkowe, pisanki wielkanocne.
Od początku był oddolną inicjatywą lokalnej społeczności związanej z kołem gospodyń wiejskich. Z okazji jubileuszu zorganizujemy koncert z udziałem Jubilatów oraz folklorystycznej grupy “Boguszyczanie”. Połączenie muzycznego folkloru regionu sieradzkiego ze stylizowanym tańcem będzie interesującym widowiskiem związanym z tradycją i wzmacnianiem lokalnej tożsamości. Koncert zostanie zarejestrowany a jego fragmenty będą bezpłatnie udostępniane na zasadzie otwartej licencji na portalach społecznościowych wnioskodawcy i partnerów.
Rezultaty projektu:
- koncert jubileuszowy zrealizowany w MOK dla mieszkańców miasta i województwa
- warsztaty muzyczne z zespołem akompaniującym oraz taneczne
- nagranie audio-video live koncertu zarejestrowane na DVD
- wydanie folderu o Ludowym Zespole Niesięcin
- wzrost tożsamości lokalnej mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego
- wzrost wiedzy o folklorze miejskim szerszej publiczności
- umocnienie więzi społeczności lokalnej
- wzrost współpracy pomiędzy różnymi instytucjami
Rezultatem zadania ponadto było upowszechnienie dorobku kultury lokalnej i zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym.
koordynator zadania: Mariusz Augustyniak, Aleksandra Lobka