,, Op-art – nowatorskie warsztaty dla dzieci”.

Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim zakończył realizację zadania pn: ”Op-art – nowatorskie warsztaty dla dzieci”.

W ramach projektu odbył się bezpłatny 4 godzinny certyfikowany warsztat dla nauczycieli, który przeprowadziła Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka, pracownik Muzeum Sztuki w Łodzi. Na warsztatach zaprezentowała jak w niestandardowy sposób pracować z dziećmi, aby zainteresowały się i rozumiały sztukę aktualną. Nauczyciele poznali metody pracy, tak aby wzbudzić reakcję młodego widza, słuchacza, odbiorcy sztuki nowoczesnej.

Od lutego rozpoczęliśmy realizację bezpłatnych warsztatów dla dzieci z zakresu optical – art, kierunku w sztuce, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, wywołujące wrażenie głębi i ruchu. W ramach projektu przeprowadzono ich 47. Odbiorcami były grupy z konstantynowskich szkół, przedszkoli, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Łącznie działaniami projektu objęliśmy ponad 1000 dzieci. Każde zajęcia rozpoczynaliśmy od krótkiego wprowadzenia z wykorzystaniem plansz dydaktycznych. Później dzieci tworzyły z zakupionych klocków i zestawów kreatywnych, tak aby pobudzić kształtowanie przestrzenne. Na warsztatach każdy uczestnik wykonał swoje dzieło. Młodsze dzieci wykonały prace na kartonach, wykorzystując mazaki żelowe i filc, starsi skupili się na wykorzystaniu op-artu w sztuce użytkowej: ceramice i torbie. Zróżnicowane formy i poziom trudności ćwiczeń pozwoliły przede wszystkim na wszechstronną stymulację percepcji wzrokowej u dzieci.

Grupy przedszkolne przygotowały wielkoformatowe prace, z których powstała wystawa sztuki nowoczesnej, której wernisaż odbył się 23 czerwca 2022 r. wraz z poczęstunkiem.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!” – 2021