,,#TWORZEKULTURE w Konstantynowie Łódzkim”

Miejski Ośrodek Kultury zakończył realizację zadania ,,#TWORZEKULTURE w Konstantynowie Łódzkim” realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu DK+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022 (cz. II).

Po przeprowadzonej diagnozie potrzeb kulturalnych mieszkańców miasta ogłosiliśmy nabór a następnie zrealizowaliśmy wspólnie z autorami 7 projektów. W ciągu 3 miesięcy zorganizowaliśmy 42 warsztaty, 2 koncerty, plener fotograficzny, wystawę, spektakl oraz spotkania literacie dla każdej grupy wiekowej odbiorców, włączając osoby ze specjalnymi potrzebami. Wydarzenia zrealizowane w ramach zadania: 

1. JAM SESSION – projekt polegał na możliwości wspólnego grania mieszkańców pod okiem profesjonalisty Adama Marszałkowskiego. Zadanie zakładało spotkania amatorów a także pół-profesjonalistów i profesjonalistów na scenie i wymianę doświadczeń. Podsumowaniem była organizacja koncertu.

2. WIELOZMYSŁOWE WARSZTATY DLA SMYKA – Integracyjne warsztaty dla dzieci i ich opiekunów (10 warsztatów). Dzieci wspólnie bawiły się z rodzicami i rówieśnikami grając i poznając instrumenty, kolory czy struktury. Poprzez odrywanie ról będą naśladować i poznawać emocje. Na zakończenie zorganizowaliśmy spektakl teatralny dla dzieci.

3. „PORTRET MIASTA” – Plener fotograficzny, połączony z warsztatami. Uczestnicy uwiecznili na zdjęciach ciekawy motyw, miejsce i ludzi w mieście. Następnie na warsztatach uczestnicy pod okiem profesjonalisty omówili zdjęcia i dokonali ich korekty. Po ich wyborze i wywołaniu zorganizowaliśmy wystawę. Ostatnim etapem był druk kalendarza z wybranymi pracami na rok 2023.

4. „SZYDEŁKO I CZYTANIE TO NASZE ROZWIĄZANIE” – warsztaty rękodzieła (szydełko i papieroplastyka). Przeprowadziliśmy 20 warsztatów: otwartych dla lokalnej społeczności, klas szkół podstawowych oraz studentów UTW. Odbyły się również spotkania podczas których uczestnicy wspólnie szydełkowali i rozmawiali o literaturze poznanej dzięki Dużym Literom i Wielkim Literom (zakupionej w ramach projektu) – czytanie performatywne.

5. „MIŁOŚNICY PRZYRODY” – ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych i na całym świecie stanowi fundamentalne dobro kulturowe. Podczas 3 warsztatów kulinarnych z ekspertem pod tytułem „Zioła w kuchni, czyli rośliny lecznicze w potrawach i napojach” poznaliśmy sposoby ziołolecznictwa, praktykowane w naszych rodzinnych domach. Uczestnicy mogli wzbogacić swoją sztukę kulinarną i zmienić nawyki żywieniowe oraz wzmocnić odporność, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Dwa warsztaty odbyły się poza siedzibą MOK.

6. „WARSZTATY GENEALOGICZNE” – w trakcie warsztatów prowadzący opowiadał o genealogii i sposobach w jaki należy rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną. W oparciu o przygotowaną prezentację i materiały archiwalne omówione zostało całe zagadnienie, tak aby uczestnicy mogli samodzielnie rozpocząć poszukiwanie swoich korzeni.

7. „KONCERT KAPELI PODWÓRKOWEJ KONSTANTYNOWIACY” – organizacja wydarzenia uświetniającego 45 rocznicę powstania Kapeli, podczas którego uczestnicy otrzymają płytę Kapeli zawierającą śpiewniki, tak aby wspólnie śpiewać.